Z těžkých chvil k samostatnosti: Příběh paní Radky

Z těžkých chvil k samostatnosti: Příběh paní Radky

„Nechceme, aby se lidé v tíživé situaci stali na nás závislými, naopak, snažíme se je podporovat v osamostatnění, v jejich kompetencích řešit dané potíže, ukázat směry, které možná v danou chvíli přes tíhu všeho nevidí. Jsme pouze průvodci jejich složitým obdobím, pokud sami naši pomoc a podporu chtějí a přijmou ji. Zůstáváme součástí jejich životů do té doby, dokud je potřeba. S někým jdeme po jeho boku pouze chvíli a společné cesty se rozejdou. Přesto je toto rozcestí paradoxně pro nás, pro pracovníky, těmi nejhezčími chvilkami. Je to znamení toho, že nás již nepotřebují a jsou připraveni jít dál svým životem bez naší pomoci. Stejně tak tomu bylo s paní Radkou,“ říká koordinátorka Charitní záchranné sítě Břeclav.

Paní Radka je maminkou samoživitelkou a s jejím souhlasem jsme společně navázali spolupráci přes pracovnici sociálně právní ochrany dětí. Paní Radka porodila za svůj život celkem 6 dětí. Tři děti jsou již plnoleté a žijí samostatně. S dalšími třemi dětmi, studujícími na základní škole, žijí společně v jedné domácnosti.

Domovem rodiny se stal pronajatý byt o rozloze 1+ 1 v panelovém domě. Všechny děti obývaly jeden samostatný pokoj. Pro paní Radku byl alespoň chvilkovou oázou klidu pro spánek rozkládací gauč v dalším pokoji, který je spojen s kuchyňským koutem. Přesto, že je paní Radka pracující matkou, nebyla v období seznámení se s pracovnicí Charitní záchranné sítě v jednoduché finanční situaci. Minimální plat a přídavky na děti byly jedinými stabilními finančními zdroji rodiny.

V té době měla již paní Radka na úřadu zažádáno o příspěvek na bydlení a čekala na rozhodnutí o případném schválení. Výživné na děti bylo soudem již stanoveno, ale paní Radka čekala, až rozhodnutí nabude právní moci. S bývalým partnerem, otcem dětí, neměla dobré vztahy. Tato skutečnost byla ovlivněna jeho závislostí na alkoholu. Paní Radka vyjádřila obavy, že z těchto důvodů otec výživné nebude hradit, jako tomu bylo dosud.

Už v té době tedy zvažovala najít si ke svému hlavnímu pracovnímu poměru přivýdělek. Péče i výchova dětí byly tedy plně na paní Radce. Rodinný měsíční příjem snižovaly exekuční splátky dluhů z minulosti. Tuto situaci se ale snažila aktivně řešit s právní poradnou a ráda by do budoucna zažádala o insolvenci. Paní Radka řádně a pravidelně hradila nájem a energie, stejně tak jako dluhy. Avšak po úhradě všech nutných výdajů zůstávalo pro celou rodinu zhruba 5 000 kč na měsíc. Z této částky musela obstarat nejenom základní potřeby, ale snažila se také podporovat děti ve volnočasových aktivitách.

Pomocí paní Radce však nebyl pouze čas strávený rozhovory s pracovnicí Charitní záchranné sítě, ale také zprostředkování materiální pomoci formou potravin a potřebné hygieny. Tato pomoc byla paní Radce poskytnuta opakovaně do doby, než byl finanční rozpočet rodiny navýšen o dávky státní sociální podpory, v tomto případě o příspěvek na bydlení.

Paní Radce se podařilo časem najít si také brigádu, která byla jednak článkem k navýšení rodinného rozpočtu, ale současně i časově flexibilní, aby mohla i nadále trávit volný čas se svými dětmi. Předchozí tíživou finanční situaci se zdařilo stabilizovat také díky příspěvkům státní sociální podpory, které jí byly přiznány. Paní Radka byla, dle jejích slov, neskutečně vděčná za péči, pomoc a podporu v těch krušných chvilkách jejího života. Už jen pocit, že na to není sama, byl podpůrným.

A tak, jak se cesty paní Radky s pracovnicí Charitní záchranné sítě sešly, tak se s úsměvem rozešly. A my paní Radce přejeme, aby naši pomoc již nikdy nepotřebovala. Ale i přesto jsme ji ubezpečili, že pokud by se situace změnila a přišla další rána osudu, může se na nás opět kdykoliv obrátit.