„Myslím, že toto školení nám potvrdilo, jak moc smysluplná naše práce je,“ říká pečovatelka Marie Pochylá o kurzu Demence Alzheimerova typu Zobrazit fotogalerii
17. října 2022 Aktuálně

„Myslím, že toto školení nám potvrdilo, jak moc smysluplná naše práce je,“ říká pečovatelka Marie Pochylá o kurzu Demence Alzheimerova typu

Nedílnou součástí práce našich kolegyň z Charitní pečovatelské služby Břeclav je vzdělávání se v oboru. Pod vedením Lenky Králíkové se pečovatelky každý rok věnují konkrétnímu tématu, na které se v rámci rozvoje služby zaměřují. Loňský rok se soustředily na koncept bazální stimulace a letos prohlubují své znalosti o mozkovém onemocnění Demence.   

Letošní program odstartoval kurzem „Demence Alzheimerova typu v detailech života.“ Vedla ho zkušená lektorka Hana Strejčková, která našim pečovatelkám předala cenné informace o Alzheimerově chorobě. Protože součástí semináře bylo také divadelní představení, bylo zásadní pro něj najít vhodné prostory. Ty nám poskytlo Kino Koruna Břeclav.

PXL_20220922_144850177

Hana Strejčková

„Do prostředí sociálních služeb jsem nakročila v období dospívání v rámci projektů integrace tělesně a mentálně znevýhodněných vrstevníků. Myslím, že tato setkání mě svou emoční intenzitou a smysluplností nasměrovala věnovat se dobrovolnicky různým cílovým skupinám. Dva roky jsem aktivně navštěvovala zařízení Klokánek (Fond ohrožených dětí), spolupracovala jsem na mezinárodních projektech se zaměřením na expresivní terapie a multikulturní aktivity v romských osadách na východním Slovensku a Maďarsku. Několik let jsem navštěvovala stacionář pro mentálně znevýhodněné osoby v Sokolově, šestým rokem jsem ve spolupráci organizací KC Zahrada a FysioART hlavní koordinátorkou příměstského tábora pro děti cizinců žijících v Praze. A během let jsem k tomu paralelně vyvíjela dobrovolnickou činnost v péči o seniory, která se dokonce na několik let stala mým zaměstnáním v domově pro seniory na pozici aktivizační pracovník – terapeut. V rámci sociálních služeb mě zajímají témata, která komunikují laskavou péči a akceptují tanec, dramaterapii a další kreativní přístupy k lidem s potřebností. Absolvovala jsem důležitá školení, výcvik a kurzy u nás i v zahraničí, nezbytné a přínosné pro práci v sociálních službách a vedle mých hlavních uměleckých oborů jsem vystudovala Kreativní pedagogiku (na KATaP DAMU).“  

V Charitní pečovatelské službě jsme několikrát řešili situace týkající se klientů s demencí a naše pečovatelky si mnohdy nevěděly rady. Jak s klientem správně komunikovat? Proč, když za ním pečovatelka jeden den přijede domů, na ni reaguje dobře a druhý den už je klient agresivní? Ta děvčata tomu nerozumí a jsou z toho překvapená. Je totiž potřeba myslet na to, že nemají zdravotní vzdělání. Jediné, co absolvovaly, je kurz pro pracovníka v sociálních službách, kde se ale problematika demence neprobírá. Tento kurz jsem vybrala, abychom jim klienta trpícího demencí Alzheimerova typu přiblížili a ony ho mohly pochopit. A když ho pochopí, budou na něj lépe reagovat a budou postupovat profesionálně,“ říká Lenka Králíková, vedoucí Charitní pečovatelské služby Břeclav. Seminář byl rozdělený do 3 částí:

Odborná přednáška o nemoci

V první části se pečovatelky seznámily s odbornými informacemi o nemoci, které byly proložené příběhy z praxe. Díky nim zjistily, jak pacienta stabilizovat a rozpoznat jednotlivé fáze nemoci. Dozvěděly se, jak správně pomáhat nejen klientům, ale také jejich rodinným příslušníkům.

Divadlo

Fyzické předmětové divadlo „Tři židle“ je inspirované skutečnými příběhy a přibližuje život pacienta s Alzheimerovou nemocí. Projekt zobrazuje, co znamená mít poruchu paměti a jak se člověk s touto nemocí cítí. Představení pracuje s emocemi a pomocí prostředků fyzického a předmětového divadla ukazuje, co pacient v jednotlivých fázích nemoci prožívá.  „Myslím si, že to divadlo bylo nejpovedenější. Představení ukázalo, jak se člověk s demencí cítí. Vidět to z té druhé strany pro mě bylo neskutečným zážitkem. Chtělo se mi chvilkama i plakat, když jsem pochopila, jak se nemocný člověk cítí. Hana Strejčková je vynikající herečka. Dalo mi to hodně a mnohé rady jsem hned mohla vyzkoušet. Člověk s přibývajícímu zkušenostmi zjistí, jak má s kterým klientem pracovat, a to v tom divadle bylo moc hezky ukázané. Jsem za to moc ráda, protože je potřeba pečovatelkám ukázat, že se této nemoci nemají bát. Že ji musí přijmout takovou, jaká je. V představení se mi líbila také část, která ukazovala reakci rodiny, protože tu situaci my známe a zažíváme ji tu také,“ uvádí pečovatelka Marie Pochylá a Lenka Králíková ji doplňuje: „Rodina má samozřejmě strach o svého nemocného příbuzného a chce, aby dostal co nejlepší péči. Je to úplně přirozená reakce. Pracujeme tedy také s rodinou, které ukazujeme, že je klient v maximálním komfortu.“

Reflexe divadelního představení

V poslední části semináře lektorka účastníky provedla divadelním zážitkem a rozebrala jeho symboliku a význam. Mohli tak díky tomu pochopit, co pacient prožívá. 

Hana Strejčková odbornou problematiku představila velmi srozumitelně a také díky příkladům z praxe a divadelnímu představení bylo možné celé téma komplexně pochopit. Seminář byl rozhodně užitečný pro všechny, kteří pracují se seniory. Také díky němu může Charitní pečovatelská služba Břeclav klientům nadále nabízet kvalitní péči s respektem k jejich potřebám. „Z lektorky bylo cítit, že péči o klienta vnímá stejně jako my. Také ke každému klientovi přistupujeme individuálně a podle jeho biografie. Přestože klient trpí demencí, je často znát, čemu se dříve věnoval a v čem je pořád dobrý,“ uvádí Lenka Králíková a na závěr dodává: „Když je pečovatelka profesionální, tak se jí podaří tyto znalosti přenést do praxe a ukázat také rodině klienta, jak se k němu mají chovat, jak fungují jednotlivé techniky komunikace a například také bazální stimulace. A oni to pak mohou dále aplikovat.“

Reakce pečovatelek na školení:

 

Maruška

„Myslím, že ten kurz nám jen potvrdil to, jak smysluplná naše práce je. A jak je to hezké, když se najde člověk, který s klientem trpícím demencí umí komunikovat. A umí se o něj postarat a uklidnit tak klientovu rodinu. Mnohé techniky, které nám lektorka doporučovala, jsem hned vyzkoušela v praxi. Jako například odvést pozornost, zkusit komunikovat o něčem jiném nebo se klienta dotknout. Jsem ráda, že tam zmínila také bazální stimulaci, protože s ní rády pracujeme. A vidět, že to někdo vnímá stejně, a že to funguje, bylo úžasné.“  

 

Michaela

„Mě se líbilo všechno. Jak to paní Strejčková vyprávěla a jak to prožívala. Že je s klienty naprosto sžitá a snaží se jim pomáhat. Pomohlo mi to pochopit, jak se mám k lidem, kteří demencí trpí, chovat. Více jim rozumím. Že k nim musím být vstřícná a ohleduplná. Do ničeho je netlačit, protože mají svůj svět. Unešená sem byla i z divadla, to mě téměř i rozplakalo. Dalo mi to hodně a těším se na další kurzy.“ 

 

Dagmar

„Bylo to pro mě něco nového, byl to první kurz, který jsem tady absolvovala. Hodně mi to evokovalo chování naší babičky, která také měla Alzheimerovu chorobu. Problematiku nemoci mi pomohlo pochopit také divadelní představení.“ 

 

Sylva

„Největším přínosem pro mě bylo divadelní představení, protože bylo zobrazené pohledem nemocného člověka. Také mi přišlo, že lektorka má hodně podobně nastavený směr práce jako my, to znamená, že dává důraz na individuální péči o klienta, a že také využívá bazální stimulaci. Velkým přínosem mi byly také postřehy a příklady z praxe. Protože s klienty, kteří mají demenci, pracujeme, tak musíme tyto věci znát. Bylo to super.“ 

Za poskytnutí prostor a vstřícný přístup děkujeme Kinu Koruna Břeclav. ❤

Více informací o kurzu na webu pořadatele